Walka ze smugami – czyli jak czyścić podłogę, aby uniknąć smug

 

Każdy z nas choć raz doświadczył nieprzyjemnego widoku tak zwanych ‘mazów’ po umyciu podłogi, szczególnie na błyszczących posadzkach. Starannie dobrany preparat okazał się nie wystarczający i mimo wysiłku pojawiły się smugi? Najczęściej spotykamy się z mitem, że wymiana preparatu spowoduje rozwiązanie problemu ze smugami. To nie prawda!

Aby pozbyć się smug nie wystarczy tylko zmiana preparatu.

Przy rozwiązaniu problemu smug należy skupić się nie tylko na czynnikach chemicznych ale również technicznych. Do najczęstszych przyczyn powstania ‘mazów’ zaliczamy nie tylko nieodpowiednią chemię ale też przedozowanie chemii tzn. źle rozrobiony preparat. Chemia myjąca zawiera mieszaninę związków, która w nadmiarze (innym rozcieńczeniu niż zalecane przez producenta) odkłada się na podłodze co obserwujemy jako smugi. Dlatego tak ważne jest dobre zapoznanie się ze sposobem użycia preparatu umieszczonym na etykiecie.

Kolejny powód to zakamieniona woda i zawarte w niej minerały, np. żelazo i wapń. Po odparowaniu związki te widoczne są jako smugi tak samo jak plamy na niewytartym talerzu czy szklance. Rozwiązanie jest proste, należy po umyciu osuszyć posadzkę za pomocą ściągaczki, odkurzacza do zbierania wody lub wykorzystać automat myjąco-zbierający np. Zauber model ZB 55. Można również pozbyć się smug dzięki mechanicznemu usuwaniu smug czyli froterowaniu.  Dobrym nawykiem jest zamiatanie lub odkurzenie powierzchni- Odkurzacz Nano http://sylpo.pl/product/odkurzacz-nano/. Nadmiar kurzu jaki pozostaje na mopie miesza się z wodą po prostu ją brudząc. Zaleca się wymieniać wodę do mycia ok 20 m².

Prosta zasada wypranego mopa i czystej wody.

Do mycia podłogi zawsze należy używać dobrze wypranego mopa, zabrudzenia wchłonięte we włókna brudnego mopa podczas mycia szybko zanieczyszczają wodę w wiadrze co dodatkowo może powodować smugi.

 

Podsumowując, dobrze wyczyścić podłogę bez smug to zastosować wymienione wskazówki: uprzednio zamieść lub odkurzyć podłogę, dobrze dozować chemię, osuszać powierzchnię jeśli jest możliwość również mechanicznie – froterowanie, używać wypranego mopa i wymieniać wodę przede wszystkim przy myciu dużych powierzchni.

Nie zapominając o tych zasadach szybko zapomnicie o smugach!